DEPRESJA - jak dieta może pomóc w jej leczeniu?

DEPRESJA - jak dieta może pomóc w jej leczeniu?

CZY DIETA MOŻE POMÓC W LECZENIU DEPRESJI?

Odpowiedź  brzmi TAK! Za chwilę wyjaśnimy dlaczego. 

 

Depresja to nieprawidłowy stan funkcjonowania niektórych obszarów mózgu. Obecnie uznaje się ją za jedną z najczęstszych chorób psychicznych. Dotyka osoby w różnych przedziałach wiekowych, zarówno kobiet jak i mężczyzn.

Często ludzie nie uznają depresji jako choroby. Padają sformułowania, że ,,trzeba wziąć się w garść”. W rzeczywistości nie jest to prawdą. Mózgi pacjentów z przewlekłą depresją wyglądają inaczej niż mózgi osób zdrowych. Zaobserwowano, że niektóre struktury mózgu u osób chorych są pomniejszone. Jedną z takich struktur jest hipokamp odpowiedzialny za zapamiętywanie informacji (pomniejszony o ok. 10%) . Innymi strukturami są: płaty czołowe oraz kora przedczołowa, które również są mniejsze w porównaniu ze strukturami osób zdrowych.  Aż 15% osób chorych na depresję popełnia samobójstwo, dlatego tak ważne jest aby zwiększać świadomość na jej temat.

 

JAKIE SĄ OBJAWY DEPRESJI? 

- nawracające myśli o śmierci/myśli samobójcze

- przestajemy być kompatybilni w stosunku do tego co nas otacza (na WSZYSTKO reagujemy obniżonym nastrojem

- spadek masy ciała

- nadmierna senność

- brak odczuwania pozytywnych emocji

- spowolnienie ruchów

- opóźnienie myślenia

- zmęczenie

- poczucie winy

- obniżone poczucie własnej wartości

 

W leczeniu depresji oprócz metod takich jak: psychoterapia, farmakoterapia czy fototerapia, może pomóc/złagodzić objawy odpowiednia dieta. Podstawą są pełnowartościowe produkty oraz składniki odżywcze niezbędne dla prawidłowego funkcjonowanie układu nerwowego. Szczególnie ważne są: kwasy tłuszczowe omega-3, cynk, magnez, tryptofan oraz witaminy.

 

WIELONIENAYCONE KWASY TŁUSZCZOWE OMEGA-3

Kwas tłuszczowy omega-3 (EPA) zmniejszają stan zapalny oraz wpływają pozytywnie na funkcjonowanie błon komórkowych. Są również prekursorem prostaglandynu i leukotrienów, które są bardzo ważne dla prawidłowego działania naszego mózgu, a ponadto są konieczne do powstawania osłonki mielinowej neuronów, która reguluje przepływ sygnałów nerwowych.

Źródła: tłuste ryby morskie (łosoś, makrela, sardynka itp.), oleje, siemię lniane, nasiona chia, orzechy włoskie, nasiona konopii.

 

TRYPTOFAN 

To jednej z najważniejszych aminokwasów. Jest prekursorem serotoniny, która przekazuje sygnały między komórkami nerwowymi oraz kontroluje nastrój i samopoczucie.

Źródła: banany, jaka, owoce morza, mięso(indyk, kurczak), awokado, migdały, pistacje, pestki dyni 

 

CYNK

To mikroskładnik odgrywający bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego.

Łagodzi stany takie jak: brak koncentracji, osłabienie pamięci oraz wahanie w działaniach.

Źródła:  ostrygi, boczniaki, kasza gryczana, nasiona słonecznika, pestki dyni, komosa ryżowa, nasion roślin strączkowych, pełnoziarniste pieczywo. 

 

MAGNEZ

Podobnie jak cynk,  magnez (mikroskładnik) jest szalenie ważny w funkcjonowaniu organizmu. Bierze udział w przenoszeniu impulsów nerwowych oraz skurczach mięśni, a także reguluje przebieg reakcji immunologicznych.

Źródła: kakao, zielone warzywa, ryż brązowy, ciecierzyca, fasola, migdały, orzechy laskowe, kasza gryczana

 

WITAMINY Z GRUPY B

Osoby chorujące na depresję mają obniżony poziom witaminy B12 i B9. Niedobór tych witamin może przysporzyć się do mniejszej efektywności farmakoterapii, ponadto niedobór kwasu foliowego (B9) może zmniejszać syntezę neurotransmiterów.

Źródła:

B9 - szpinak, brokuły, brukselka, szparagi, bób, jajka

B12 - jajka, produkty mleczne, mięso

Napisz do nas

Na podstawie art. 32 ust 4 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, zwane dalej RODO Państwa dane przetwarzane są tylko do celów kontaktowych i nie będą udostępniane innym podmiotom niż upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Dane będą przetwarzane tylko i wyłącznie do momentu zrealizowania celu, dla którego zostały zebrane. Administratorem podanych przez Panią/Pana danych osobowych za pomocą formularza kontaktowego jest Firma P. H.U "JANOTA" KRZYSZTOF JANOTA z siedzibą w 43-426 Ogrodzona, ul. Centralna 17. Wybierając drogę kontaktu z nami za pomocą formularza kontaktowego, jednocześnie wyraża Pani/Pan zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych takich jak: imię, nazwisko, nazwa firmy, adres mailowy i telefon. Ma Pan/Pani prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania. Jeśli ktoś naruszy bezpieczeństwo Pana/Pani danych osobowych, przysługuje Panu/Pani prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. 
 
DZIAŁAMY NA TERENIE MIAST: GLIWICE KATOWICE ZABRZE
pozycjonowanie stron bielsko