ŻYWIENIE DZIECI W WIEKU 1-3 LAT

ŻYWIENIE DZIECI W WIEKU 1-3 LAT

DIETA DZIECKA W WIEKU 1-3 LAT

W każdej grupie wiekowej rozwoju i funkcjonowania człowieka są inne zalecenia żywieniowe. Dzisiaj skupimy się na żywieniu dzieci w wieku 1-3 lat. Trudno skomponować jadłospis dla trzylatka, dlatego są pewne wskazówki, które w tym pomogą :)

Dzieci w tym wieku intensywnie rosną i wykazują dużą aktywność fizyczną, przez co ich zapotrzebowanie energetyczne jest stosunkowo wysokie. Dziecko ma mniejszy apetyt, co jest spowodowane rozwojem zainteresowania otoczeniem. Bardzo ważne aby posiłki dzicka w tym wieku były lekkostrawne gdyż jego przewód pokarmowy nie jest do końca wykształcony.  Zaleca się stopniową zmianę konsystencji pożywienia oraz wprowadzanie szerszego asortymentu produktów spożywczych i potraw, co umożliwi pokrycie zapotrzebowania energetycznego oraz składników odżywczych według zalecanych norm żywienia dla dzieci w wieku 1-3 lat.

 

ZALECENIA W SPOSOBIE ŻYCZENIE:

1. Proporcie białka roślinnego do zwierzęcego w racji pokarmowej powinny kształtować się jak 1:2

2. Zaleca się ograniczenie spożycia cukru, słodyczy i soli.

3. Słodycze zastępuje się owocami i warzywami, które są źródłem błonnika pokarmowego (zaleca się do 5 g dziennie).

4. Nie poleca się stosowania diet wegetariańskich i innych niekonwencjonalnych, które mogą prowadzić do niedoborów pokarmowych.

5. Potrawy należy przyrządzać metodą gotowania. Stopniowo można wprowadzać potrawy duszone z małym dodatkiem oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego bezerukowego.

6. PRODUKTY, KTÓRE POWINNY DOMINOWAĆ W DIECIE: mleko, twaróg, serki homogenizowane, jogurt, chude mięso (drób), ryby, rozdrobniowne warzywa, łatwosprawne produkty zbożowe (jasne pieczywo, płatki, ryż) 

7. Nowe produkty i potrawy powinny być podawane w małych ilościach, nie należy zmuszać dzieci do ich spożycia.

8. Ważne jest urozmaicanie jadłospisu pod względem doboru produktów, różnorodności smaku, konsystencji i barwy.

9. Ważne aby jadłospis był bogaty w wapń i żelazo.

10. W żywieniu małych dzieci nie należy ograniczać tłuszczu i cholesterolu ze względu na prawidłowy rozwój ośrodkowego układu nerwowego.

 

Zgodnie z Polskim Consensusem Tłuszczowym dzieciom do 3 lat nie należy ograniczać tłuszczu. Powinno się podawać masło i oleje roślinne, takie jak: oliwa z oliwek, słonecznikowy i sojowy.

Powyżej 3 roku życia zaleca się ograniczenie tłuszczu do 30% pokrycia zapotrzebowania energetycznego, zmniejszenie spożycia tłuszczów zwierzęcych (kwasy tłuszczowe nasycone do 10% energii), należy natomiast zwiększyć spożycie olejów roślinnych i wielonienasyconych niezbędnych kwasów tłuszczowych.

Bardzo ważne jest również kształtowanie prawidłowych zachowań dziecka przy posiłkach, przykładem może być starsze rodzeństwo i rodzice :)

Napisz do nas

Na podstawie art. 32 ust 4 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, zwane dalej RODO Państwa dane przetwarzane są tylko do celów kontaktowych i nie będą udostępniane innym podmiotom niż upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Dane będą przetwarzane tylko i wyłącznie do momentu zrealizowania celu, dla którego zostały zebrane. Administratorem podanych przez Panią/Pana danych osobowych za pomocą formularza kontaktowego jest Firma P. H.U "JANOTA" KRZYSZTOF JANOTA z siedzibą w 43-426 Ogrodzona, ul. Centralna 17. Wybierając drogę kontaktu z nami za pomocą formularza kontaktowego, jednocześnie wyraża Pani/Pan zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych takich jak: imię, nazwisko, nazwa firmy, adres mailowy i telefon. Ma Pan/Pani prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania. Jeśli ktoś naruszy bezpieczeństwo Pana/Pani danych osobowych, przysługuje Panu/Pani prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. 
 
DZIAŁAMY NA TERENIE MIAST: GLIWICE KATOWICE ZABRZE
pozycjonowanie stron bielsko