ŻYWIENIE OSÓB STARSZYCH

ŻYWIENIE OSÓB STARSZYCH

ŻYWIENIE OSÓB STARSZYCH

 

Dieta osób starszych cechuje się pewna specyfikacją. W organizmie osoby starszej zachodzą pewne zmiany takie jak na przykład utrata wody przez starzejące się tkanki, zwiększone odkładanie się związków organicznych i nieorganicznych w naczyniach krwionośnych, zmiany czynnościowe układu krążenia, upośledzenie wytwarzania soku żołądkowego oraz aktywności enzymów trawiennych.

 

Osoby starsze mają zmniejszoną podstawową przemianę materii, jak również zmniejszoną aktywność fizyczną. Ich łaknienie jest mniejsze niż u osób młodszych, ponieważ występują u nich zaburzenia wchłaniania składników mineralnych.

W związku z tym ludzie w wieku podeszłym mają, zmniejszone zapotrzebowanie energetyczne, które przy umiarkowanej aktywności fizycznej wynosi od 2000-2650 kcal.

 

JAKIE ZASADY NALEŻY STOSOWAĆ W DIECIE OSOBY STARSZEJ?

 

1. Należy ograniczyć tłuszcz do 25% pokrycia zapotrzebowania energetycznego.

2. Wskazane są tłuszcze roślinne w postaci oleju, rzepakowego niskoerukowego, sojowego, słonecznikowego, oliwy z oliwek.

3. Masło należy zastąpić margarynami miękkimi w kubkach.

4. Ze względu na gorsze uzębienie i upośledzone trawienie pokarmu oraz zmniejszony apetyt planuje się posiłki:

- łatwo strawne,

- bardzo urozmaicone pod względem doboru produktów, konsystencji, smaku i barwy.

5. Do sporządzania zup i sosów nie zaleca się stosowania tłustych wywarów z kości i mięsa.

6. Stosuje się przyprawy ziołowe, takie jak: bazylia, estragon, majeranek, tymianek.

7. Osoby starsze powinny spożywać posiłki małe objętościowo 4-5 razy dziennie (ostatni posiłek na 2-3 godziny przed snem)

 

W DIECIE...

Zalecane spożycie białka w diecie osób starszych to 65-70g/dzień. Przy planowaniu żywienia należy brać pod uwagę współistniejące choroby. Ze względu na czynnik ekonomiczny pożywienie osób starszych często jest jednostronne, prowadzi to do niedoborów pokarmowych.

Pamiętajmy, że zdrowe żywienie osób starszych ma bardzo duży wpływ na zahamowanie procesów starzenia.

 

Zapraszamy do zapoznani się z blogiem dotyczącym odżywiania dzieci w wieku 1-3 lat :)

https://www.catering-dietetyczny.com.pl/pl/Dieta/ZYWIENIE-DZIECI-W-WIEKU-1-3-LAT.html

 

Zobacz nasze diety :)

https://zamowienie.mobilnycatering.pl/fitproject

Napisz do nas

Na podstawie art. 32 ust 4 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, zwane dalej RODO Państwa dane przetwarzane są tylko do celów kontaktowych i nie będą udostępniane innym podmiotom niż upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Dane będą przetwarzane tylko i wyłącznie do momentu zrealizowania celu, dla którego zostały zebrane. Administratorem podanych przez Panią/Pana danych osobowych za pomocą formularza kontaktowego jest Firma P. H.U "JANOTA" KRZYSZTOF JANOTA z siedzibą w 43-426 Ogrodzona, ul. Centralna 17. Wybierając drogę kontaktu z nami za pomocą formularza kontaktowego, jednocześnie wyraża Pani/Pan zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych takich jak: imię, nazwisko, nazwa firmy, adres mailowy i telefon. Ma Pan/Pani prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania. Jeśli ktoś naruszy bezpieczeństwo Pana/Pani danych osobowych, przysługuje Panu/Pani prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. 
 
DZIAŁAMY NA TERENIE MIAST: GLIWICE KATOWICE ZABRZE
pozycjonowanie stron bielsko