Ketogeniczna

Podstawą diety ketogeniacznej są niskowęglowodanowe i wysokotłuszczowe produkty o umiarkowanej zawartości białka. Posiłki komponowane są z produktów takich jak mięsa, ryby, jaja, nabiał, orzechy oraz oleje. Dieta ta skutkuje wprowadzeniem organizmu w stan ketozy w wyniku, którego ogranizm pozyskuje energię z tłuszczów, a nie z glukozy. 

*DOSTĘPNY WARIANT BEZ RYB

1250kcal 70zł
1500kcal 74zł
1750kcal 78zł
2000kcal 82zł
2500kcal 90zł
3000kcal 98zł

 

 

 

POZNAJ DOKŁADNIE DIETĘ KETOGENICZNĄ:

CZYM JEST KETOZA?

Ketoza to stan metaboliczny, który występuje wtedy gdy znacznie zmniejszymy podaż spożywanych węglowodanów, przy jednoczesnym dostarczaniu umiarkowanej porcji białka oraz dużej ilości tłuszczów.

Skutkuje to przestawieniem się organizmu na pozyskiwanie energii z ciał ketonowych zamiast z glukozy. Innymi słowy energię organizmowi dostarczaja tłuszcze - a nie jak to miało miejsce dotychczas - cukry.

Czas osiągnięcia stanu ketozy jest zależny od naszego wcześniejszego jadłospisu oraz stylu życia. Może trwać od kilku dni do nawet kilku miesięcy.  Trzeba pamiętać, że cały proces adaptacji organizmu (do utleniania tłuszczów i wykorzystywania go jako źródło energii) wymaga dużo wytrwałości i cierpliwości.

 

KETOZA - SPOSÓB NA SKUTECZNĄ I TRWAŁĄ REDUKCJĘ TKANKI TŁUSZCZOWEJ?

Jeżeli wprowadziliśmy organizm w stan ketozy, pozyskujemy energię zarówno z tłuszczy zmagazynowanych w naszej tkance tłuszczowej, jak i z tych dostarczanych organizmowi na bieżąco w posiłku. Spożywając nadmierną ilość węglowodanów, efektywność spalania tkanki tłuszczowej jest słaba, ponieważ organizm zajmuje się wykorzystywaniem cukru i skrobi. Kiedy glukoza przestaje być dostępna, organizm przestawia się na spalanie ciał ketonowych i wolnych kwasów tłuszczowych.

 

JAKIE SĄ KORZYŚCI ZDROWOTNE SKUTKUJĄCE WPROWADZENIEM STANU KETOZY?

Zalet jest bardzo dużo. Przykładowymi są: łatwe i skuteczne odchudzanie, zdrowy i spokojny sen, ustabilizowane stężenie glukozy, obniżenie ciśnienia krwi, wykorzystanie tkanki tłuszczowej jako źródła energii, obniżenie tzw. ,,złego cholesterolu” (sdLDL) a zwiększenie stężenia ,,dobrego choloesterolu” (HDL), spowolnienie procesu starzenia się wskutek ograniczenia produkcji wolnych rodników, poprawa płodności, czy szybsza i skuteczniejsza regeneracja po intensywnym treningu.

 

CZYM JEST GLUKONEOGENEZA I ILE BIAŁKA W DIECIE KETOGENICZNEJ?

Glokoneogeneza to proces enzymatyczny przekształcania związków niecukrowych w glukozę. Zachodzi głównie w wątrobie. Proces ten w dużej mierze decyduje o tym, czy nasz organizm wejdzie w stan ketozy. Glukoneogeneza umożliwia wyprodukowanie własnych węglowodanów ze spożytego białka, dlatego nie trzeba ich dodatkowo wprowadzać z pożywienia. Jeżeli przekroczymy podaż białka w diecie ketogenicznej, zwiększymy produkcje glukozy, a co za tym idzie, bardzo utrudnimy lub wręcz uniemożliwimy naszemu organizmowi wejście w stan ketozy.

Procentowy rozkład makroskładników:

Węglowodany - max 10%

Białka - max 20%

Tłuszcze - +70%

 

CZY DLA LUDZKIEGO ORGANIZMU KETOZA TO STAN NATURALNY?

Tak! Podczas ketozy pozyskujemy energię z procesu utleniania tłuszczów. Jest to zatem naturalny stan metaboliczny. Pamiętajmy, że do prawidłowego procesu ketozy musimy spożywać MINIMALNĄ ilość węglowodanów, ŚREDNIĄ porcję białka i DUŻO tłuszczów. Nasz organizm jest przystosowany do takiego sposobu odżywiania. Przecież tak jedli nasi przodkowie, którzy zajmowali się łowiectwem oraz zbieractwem :)

 

PROBLEMY TRAWIENNE I SKUTKI UBOCZNE NA DIECIE KETOGENICZNEJ - JAK SOBIE PORADZIĆ?

Jeżeli na diecie ketogenicznej pojawiają się bóle głowy, skurcze mięśni czy zaparcia, musimy zapewnić swojemu organizmowi odpowiednie ilości sodu, potasu, magnezu i przede wszystkim wody. Rekomendowane spożycie wody to minimum 2 litry dziennie. Warto również spożywać zielone warzywa liściaste, takie jak brokuły czy szpinak, które zawierają dużo błonnika i jednocześnie nie wpływają negatywnie na produkcję ciał ketonowych.

 

CZY MOŻNA SPOŻYWAĆ KOFEINĘ NA DIECIE KETOGENICZNEJ?

W diecie ketogenicznej należy ograniczyć spożycie kofeiny do minimum. Według doktora Atkinsa nadmierne spożycie kofeiny może wywołać reakcję hipoglikemiczną (spadek stężenia glukozy we krwi) co skutkuje silnymi napadami/łaknieniem na węglowodany, które przerywają lub uniemożliwiają osiągnięcie ketozy odżywczej.

 

KIEDY ZOBACZĘ EFEKTY DIETY KETOGENICZNEJ?

Odpowiedzi na to pytanie mogą być różne. Zależą od kilku czynników takich jak: ile czasu zajęła Ci keto adaptacja, czy ściśle przestrzegałeś diety albo jaki był twój wcześniejszy stan zdrowia zanim przeszedłeś na dietę ketogeniczną? Musimy pamiętać, że nic nie przychodzi za darmo. Cały proces to olbrzymia praca. Musisz dać swojemu organizmowi czas. Musisz być cierpliwy a zapewniam, że twoja wytrwałość zostanie wynagrodzona :)

 

KTO POWIEN UNIKAĆ DIETY KETOGENICZNEJ?

Diety ketogenicznej nie powinny stosować osoby chore na cukrzycę. Może dojść u nich do wystąpienia kwasicy ketonowej (zaburzenia przemian węglowodanowo-białkowo tłuszczowych, gospodarki wodno-elektrolitowej oraz równowagi kwasowo-zasadowej). Druga grupa, która powinna unikać diety ketogenicznej to osoby z problemami pęcherzyka żółciowego.

 

CO SIĘ STANIE GDY POPEŁNIĘ BŁĄD I PRZERWĘ STAN KETOZY?

Pamiętajmy, że nikt nie jest idealny. Każdemu zdarzają się potknięcia. Jak po każdym upadku należy się podnieść, otrzepać i iść dalej :) Przywrócenie organizmu do stanu ketozy może nawet nastąpić w ciągu 2-3 dni.

 

CZY MOGĘ ĆWICZYĆ STOSUJĄC DIETĘ KETOGENICZNĄ?

Tak! U niektórych sportowców będących w stanie ketozy odżywczej odnotowuje się poprawę wyników na przykład w biegach lub pływaniu, a także wytrzymałości.

 

CZY MOGĘ PIĆ ALKOHOL BĘDĄC NA DIECIE KETOGENICZNEJ?

Zalecane jest unikanie spożywania alkoholu na diecie ketogenicznej. Na pewno należy unikać alkoholu do momentu wejścia w stan ketozy. Kiedy organizm w pełni przestawi się na korzystanie z tłuszczów jako podstawowego źródła energii, można pić niektóre rodzaje napojów alkoholowch, jednak należy obserwować reakcję swojego organizmu. Najlepszym wyborem są alkohole: tequila, wódka czy whiski ze względu na ich małą zawartość węglowodanów. Należy unikać piw regionalnych, ponieważ mają wysoką zawartość węglowodanów i przerywają stan ketozy.

 

Dołącz do zespołu Cateringu FitProject i wypóbuj dietę ketogeniczną :) Ceny zestawów testowych zaczynają się od 36zł! W razie jakichkolwiek pytań - napisz do nas, a my z chęcią rozwiejemy twoje wątpliwości :) Zapraszamy!

 

Dołącz do Fit Project

Kontakt z nami

 

  •  biuro@fitproject.com.pl
  •  501 727 405
  • Regulamin

 

Napisz do nas

Na podstawie art. 32 ust 4 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, zwane dalej RODO Państwa dane przetwarzane są tylko do celów kontaktowych i nie będą udostępniane innym podmiotom niż upoważnionym na podstawie przepisów prawa. Dane będą przetwarzane tylko i wyłącznie do momentu zrealizowania celu, dla którego zostały zebrane. Administratorem podanych przez Panią/Pana danych osobowych za pomocą formularza kontaktowego jest Firma P. H.U "JANOTA" KRZYSZTOF JANOTA z siedzibą w 43-426 Ogrodzona, ul. Centralna 17. Wybierając drogę kontaktu z nami za pomocą formularza kontaktowego, jednocześnie wyraża Pani/Pan zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych takich jak: imię, nazwisko, nazwa firmy, adres mailowy i telefon. Ma Pan/Pani prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania. Jeśli ktoś naruszy bezpieczeństwo Pana/Pani danych osobowych, przysługuje Panu/Pani prawo złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. 
 
DZIAŁAMY NA TERENIE MIAST: GLIWICE KATOWICE ZABRZE
pozycjonowanie stron bielsko