Dieta wegańska oparta jest na produktach roślinnych. Wyklucza całkowicie produkty odzwierzęce takie jak: nabiał, jaja, owoce morza i miód.
1250kcal | 58zł |
1500kcal | 64zł |
2000kcal | 69zł |
2200kcal | 75zł |
2500kcal | 78zł |
2700kcal | 80zł |
3000kcal | 83zł |
3200kcal | 85zł |
3500kcal | 88zł |
DIETA WEGAŃSKA
W Polsce i na świecie zauważyć można tendencje wzrostową liczby wegan i wegetarian. Najczęstszymi czynnikami zmiany sposobu odżywiania są kwestie zdrowotne, troska o prawa zwierząt oraz kwestie związane z wpływem na środowisko.
RÓŻNICE MIĘDZY DIETĄ WEGAŃSKĄ A WEGETARIAŃSKĄ:
Dieta wegańska oparta jest na produktach roślinnych. Wyklucza całkowicie produkty odzwierzęce takie jak: nabiał, jaja, owoce morza i miód. W diecie wegetariańskiej dopuszczone jest spożywanie produktów mlecznych oraz jaj.
Amerykańska Akademia Żywienia i Dietetyki potwierdziła, że prawidłowo zbilansowana dieta wegańska jest odpowiednia dla osób na wszystkich etapach życia. Dietę wegańską można wprowadzić już na etapie niemowlęcym i kontynuować na późniejszych etapach życia. Dieta wegańska może być stosowana zarówno przez osoby o ograniczonej aktywności fizycznej, jak również przez osoby zawodowo uprawiające sport.
JAKIE SĄ ZALETY DIETY WEGAŃSKIEJ?
- 18% mniejsze ryzyko nowotworu (szczególnie jelita grubego, prostaty i piersi)
- 50% mniejsze ryzyko zagrożenia cukrzycą typu II (brak żelaza hemowego)
- 32% mniejsze ryzyko chorób serca
- mniejsze ryzyko otyłości
- mniejsze spożycie NKT i cholesterolu
- większe spożycie korzystnych produktów np. Strączków
- więcej składników odżywczych i błonnika
- niewielkie ilości choliny i l-karnityny
KONTROWERSJE ZWIĄZANE Z NIEDOBOREM BIAŁKA W DIECIE WEGAŃSKIEJ
Problemem źle zbilansowanej diety wegańskiej może być niedobór białka, wynikający np ze spożywania wyłącznie produktów zbożowych. W celu uniknięcia niedoboru białka należy zbilansować dietę włączając w nią produkty będące źródłem białka, takie jak:
1. Rośliny strączkowe (bób, fasola: adzuki, biała, cannellini, czarna, czerwona, flageolet, mung, perłowa, pinto, chińskie)
2. Produkty sojowe (tofu, tempech, mleko sojowe, jogurty sojowe, nasiona soi, orzeszki sojowe, kotlety sojowe)
3. Orzechy i nasiona 15g białka/100g produktu
4. Odtłuszczone mąki orzechowe np. mąka migdałowa 30-40g białka/100g produktu
5. Kasza gryczana 13g białka/100g produktu
6. Wegańskie odżywki białkowe [sojowe, spirulina, mieszanki (białko ryżu + grochu + konopne), grochu, bobu, owsa, ryżowe, konopne, pszenne (seitan)]
DLACZEGO WARTO SUPLEMENTOWAĆ WITAMINĘ B12 ORAZ D3 NA DIECIE WEGAŃSKIEJ?
Witamina B12 nie występuje w produktach roślinnych, dlatego osoby realizujące założenia diety wegańskiej bezwzględnie powinny ją suplementować.
NAJCZĘSTSZYMI OBJAWI NIEDOBORU WITAMINY B12 SĄ:
1. Chroniczne zmęczenie i osłabienie
2. Zaburzenia trawienia, brak apetytu, nudności
3. Mrowienie palców, podeszw stóp i kończyn (neuropatia)
4. Drażliwość, depresja, demencja
5. Infekcje
6. Problemy z pamięcią
7. Zaburzenia miesiączkowania
8. Podwyższony poziom homocysteiny
9. Zapalenie języka i zajady
10. Niedokrwistość
11. Małopłytkowość
12. Ogniska bielactwa
13. Częste poronienia i wady u płodów
Warto zwrócić również uwagę na witaminę D3. Nasz organizm jest w stanie samodzielnie syntetyzować witaminę D3, ale tylko wtedy gdy zapewniamy mu odpowiednią ekspozycję promieniowania słonecznego. Przyjmuje się aby suplementować witaminę D3 od początku września do końca kwietnia. Źródłami witaminy D3 są przede wszystkim tłuste ryby morskie (śledź, łosoś, tuńczyk), których nie znajdziemy w diecie wegańskiej, co jeszcze bardziej naraża wegan na jej niedobory.
Objawami niedoboru witaminy D3 mogą być liczne infekcje, zaburzenia odporności, nadciśnienie, choroby serca, zaburzenia lipidowe, nowotwory oraz cukrzyca typu 1 i 2.
KŁOPOTY Z TRAWIENIEM NA DIECIE WEGAŃSKIEJ?
Po wprowadzeniu diety wegańskiej niektóre osoby mogą doświadczyć mniejszych lub większych dolegliwości pokarmowych. Nie należy jednak z tego powodu panikować. Trzeba dać naszemu organizmowi czas aby przyzwyczaił się do nowej diety.
Najczęstszym czynnikiem wywołującymi wzdęcia jest błonnik pokarmowy (więcej na temat błonnika znajdziesz tutaj: https://www.catering-dietetyczny.com.pl/pl/Dieta/Blonnik-w-diecie.html ). Wszelkie dolegliwości pokarmowe znikają po czasie, gdy nasz organizm przyzwyczai się do większej ilości jego spożycia.
Aby zmniejszyć dolegliwości pokarmowe warto również namoczyć rośliny strączkowe przed ich ugotowaniem oraz połączyć z przyprawami takimi jak np. Imbir, kolendra lub kminek.
REASUMUJĄC - DIETA WEGAŃSKA, SMACZNIE, ZDROWO I PRZYJEMNIE :)
Jeżeli chcesz wykluczyć produkty odzwierzęce ze swojego jadłospisu, zredukować masę ciała i poprawić parametry zdrowotne organizmu to prawidłowym wyborem będzie dieta wegańska.
Dołącz do zespołu Fita :) Zadbamy o to aby twoja dieta była dobrze zbilansowana, zasobna w makro i mikro składniki odżywcze a przede wszystkich smaczna, zróżnicowana i przyjemna :)